Предавање и презентација „Суботица и Нанси: Сецесија на два различита дела континента“ у организацији Међуопштинског завода за заштиту споменика културе из Суботице одржана је данас у Српском културном центру у Паризу, уз подршку Министарства културе и информисања Републике Србије. Архитектура сецесије повезује градове Суботицу и Нанси, који се налазе на два различита краја европског континента и заједно са још oкo 20 градова чине Мрежу градова сецесије. Презентација је имала за циљ да пренесе заједништво у уметности сецесије уткане у визуелни идентитет оба града.
Након уводне речи Неде Џамић, историчара уметности – конзерватора из Међуопштинског завода за заштиту споменика културе Суботица о граду Суботици, раду Међуопштинског завода за заштиту споменика културе и Мрежи градова сецесије у којој се Суботица налази од 2013. године приказан је кратак филм о архитектури сецесије у Суботици у издању Диновизије са музиком Лајко Феликса.
Даљи програм је осмишљен у форми предавања у коме је Гордана Прчић Вујновић, архитекта – конзерватор из Међуопштинског завода за заштиту споменика културе представила архитектуру сецесије у Суботици уз фотографије Градске куће, Синагоге, сецесијског комплекса на Палићу, стамбене палате Ференца Рајхла, палате Микше Деметера и бројних других сецесијских објеката чији је аутор Жељко Вукелић. Да сецесија није била само доминанта у архитектури, него да је имала и водеће место у дизајну (намештаја, стакла, керамике…) говорила је Валери Томас, конзерваторка из Музеја Школе Нанси, вила Мажорел, представљајући Нанси школу као пример француског ар нува.
Поред филма и презентације, овај догађај је пратио и двојезични каталог у издању МЗЗСК Суботица са преводом Зорице Мандић, професора француског језика.
Публика која се одазвала у лепом броју показала је велико интересовање према овој уметности у Суботици и Нансију, те је презентацију пратио живи разговор између публике и учесника. Публика је била мешовита, били су ту и житељи Париза пореклом из Србије. Велику је част учесницима приредила Клод Мандрат, новинарка из Бордоа која истражује и пише о сецесији, а посебну област њеног интересовања чини уметност Жолнаи керамике, која је из Бордоа допутовала искључиво ради предавања.
Предавање и разговор је вођен уз превођење Николе Летићa, сарадника за културне делатности у Срспком културном центру.
Предусретљивост и љубазност Славице Петровић, директора-министра саветника, Николе Летић, сарадника за културне делатности, Наташе Вељковић, Миљане Ђорђевић, стажиста Српског културног центра, као и присуство Александра Токовића, директора МЗЗСК из Суботице омогућили су да овај догађај протекне у пријатној атмосфери.